Student Council 2017-18

Chairperson : Prof. V.K. Garg, Dean Students Welfare

Executive Members:

  1. Mr. Saurav Kumar Jindal, Deptt. of Computational Sciences
  2. Ms. Aishwarya Pruseth, Deptt. of Animal Sciences
  3. Mr. Purushotam Kumar Nirala, Deptt. of Mathematics & Statistics
  4. Mr. Nitin Choudhary, Deptt. of Environmental Sciences & Technology  

Department Representatives

Sr. No.

Name of the Department

Name of the Student
1 Department of Animal Sciences Aishwarya Pruseth
2 Department of Applied Agriculture Sabeel Mohammad.K.
3 Department of Biochemistry and Microbial Sciences Sushant Sagar
4 Department of Chemical Sciences Bhupesh Barthwal
5 Department of Computational Sciences Saurav Kumar Jindal
6 Department of Computer Sciences and Technology

-

7 Department of Economic Studies

-

8 Department of Education Ishfaq Majid
9 Department of Environmental Sciences and Technology Nitin Choudhary
10 Department of Financial Administration Jasmeet Kaur
11 Department of Geography and Geology Nandan Boral
12 Department of Human Genetics and Molecular Medicine

-

13 Department of Languages and Comparative Literature

-

14 Department of Law Mohd. Jameel
15 Department of Mass Communication and Media Studies Ram Prasanth Kumar
16 Department of Mathematics and Statistics Purushottam Kumar Nirala
17 Department of Pharmaceutical Sciences and Natural Products Bhupinder Kumar
18 Department of Physical Sciences Nilesh Saykar
19 Department of Plant Sciences Prakhar Bhardwaj
20 Department of Sociology Shah Din
21 Department of South and Central Asian Studies (including History) Hafiz Mohammad Ikram Ul Haq
 
First Year Students on the basis of CUCET-2017 Scores
Sr. No. Name of the Department

Name of the Student

1 Department of Animal Sciences Prince Tyagi
Department of Applied Agriculture Ravneet Kaur
Department of Biochemistry and Microbial Sciences Nishant Jyoti
Department of Geography and Geology Swakhar Gagoi
Department of Languages and Comparative Literature Suchismita Sur
Department of Law Usman Saleem Tak
Department of Pharmaceutical Sciences and Natural Products Rubal Singla
Department of Plant Sciences Divya Mittal
Department of Sociology Farhat Farooq

Second Year Students on the basis of First Year Merit at CUPB
Sr. No. Name of the Department Name of the Student
Department of Biochemistry and Microbial Sciences Riya Bansal
Department of Computational Sciences Vikas Kumar
Department of Environmental Sciences and Technology Nischal Sharma
Department of Human Genetics and Molecular Medicine Manas Ranjan Sahu
Department of Languages and Comparative Literature Mitali Sharma
Department of Mathematics and Statistics Deepali Goyal
Department of Physical Sciences Asha Sheoran
Department of South and Central Asian Studies (including History) Khushdeep Singh
 
Ph.D Research Scholars
Sr. No. Name of the Department Name of the Student
Department of Biochemistry and Microbial Sciences Sukhchain Kaur
Department of Human Genetics and Molecular Medicine Praveen Sharma
3 Department of Physical Sciences Anil Arya
 
Students Nominated in the category of NSS, Extracurricular activities and Sports
Sr. No. Category Name of the Students Name of the Department
1 Sports Tashwinder Singh Department of Human Genetics and Molecular Medicine
2 NSS Rambha Jha Department of Law
3 K. Suba Manoj, Department of South and Central Asian Studies (including History)
4 Cultural Activities Karula Sharma Department of Education