Student Council 20119-20

  1. Chairperson                             : Dean Students Welfare

  2. Department Representatives Elected by the students
  3. Satendra Pratap Singh
    18msfood15
    Department of Applied Agriculture
    Satish Kumar
    18mslsbc28
    Department of Biochemistry
    Adesh Kumar
    19mslsps13
    Department of Botany
    Rohit
    18mscchm06
    Department of Chemistry
    Ashish
    18mscccs05
    Department of Computational Sciences
    P P Ambili
    18mtcysc12
    Department of Computer Science and Technology
    Akhila Ann Roy
    19maecos02
    Department of Economic Studies
    Paramjeet Parmar
    19mededu11
    Department of Education
    Lukesh Kalita
    18maengs14
    Department of English
    Sukanya Phukan
    19mscest03
    Department of Environmental Science and Technology
    Kanhu Charan Rout
    18mcomrc17
    Department of Financial Administration
    Ashmita Mukherjee
    19mageog04
    Department of Geography
    Annada Prasad
    18mscegs18
    Department of Geology
    Gurmukh Singh
    18mahind11
    Department of Hindi
    Sandeep Singh
    18mahist03
    Department of History
    Ravi Kumar
    18mslsmm03
    Department of Human Genetics and Molecular Medicine
    Bablu Kumar Sharma
    19mmllaw01
    Department of Law
    Ritesh Kumar
    19mlibis06
    Department of Library and Information Science
    Subin S
    19mamass16
    Department of Mass Communication & Media Studies
    Lucky Kashyap
    18msstat01
    Department of Mathematics and Statistics
    Richa Prakash
    18mslsms14
    Department of Microbiology
    Manvender Kumar
    19phdphm02
    Department of Pharmaceutical Sciences and Natural Products
    Subhendu Shekhar Hota
    19mpclgy16
    Department of Pharmacology
    Vaishali Khatri
    19mpeduc08
    Department of Physical Education
    Mohit Verma
    19mscphy10
    Department of Physical Sciences
    Saujanya Baruah
    19mapsyc03
    Department of Psychology
    Jagdeep Singh
    19mapunj08
    Department of Punjabi
    Sujata Gohain
    18masolg06
    Department of Sociology
    Jadi Uday
    18maplsc03
    Department of South and Central Asian Studies
    Binit Kumar Sahu
    19mslsas11
    Department of Zoology
  4. Students Nominated by the Chairperson of the Academic Council
    1. From First Year on the basis of CUCET -2019 score:
    2. Sivam Tripathi
      19mschac01
      Department of Chemistry
      Ronak Maheshwari
      19maecos01
      Department of Economic Studies
      Jignesh M E
      19mscest16
      Department of Environmental Science and Technology
      Sanjukta Nandi
      19mageog13
      Department of Geography
      Nidhi
      19mslshg01
      Department of Human Genetics and Molecular Medicine
      Nikhil Jangir
      19msmath18
      Department of Mathematics and Statistics
      Parul Midha
      19mslsas21
      Department of Zoology

    3. From Second Year on the basis of Merit in First Year:
    4. Sahil Jindal
      18mscchm18
      Department of Chemistry
      Akhil Shajan
      18mscscc03
      Department of Computational Sciences
      Issabella Jose
      18maecos10
      Department of Economic Studies
      Shubham Sharma
      18mcomrc20
      Department of Financial Administration
      Ayush Joshi
      18mscegs03
      Department of Geology
      Ritu Arya
      18mamass12
      Department of Mass Communication & Media Studies
      Siwani Agrawal
      18mslsas05
      Department of Zoology

    5. From Ph.D /Research Scholars:
    6. Sukhchain Kaur
      CUPB/MPh-PhD/ SBAS/Biol/2013/12/10
      Department of Biochemistry
      Anjana Kumari
      19phdedu02
      Department of Education
      Rajveer Kaur
      19phdevs02
      Department of Environmental Science and Technology
      Amrutha K.
      17phdgeg03
      Department of Geology
      Vikrant Mehta
      17phdhgs01
      Department of Human Genetics and Molecular Medicine
      Sandeep
      18phdmns03
      Department of Mathematics and Statistics
      Vijay Kumar
      18phdphm02
      Department of Pharmaceutical Sciences and Natural Products

    7. From NSS Activities:
    8. Kapil
      18msmath19
      Department of Mathematics and Statistics
      Asad Saghir Malik,
      18maeduc09
      Department of Education

    9. From Sports Activities:
    10. Mihira Audichya
      18mscest20
      Department of Environmental Science and Technology

    11. From Cultural/Extracurricular Activities:
    12. Kanika Bhutani
      18mslsas07
      Department of Zoology
      Donn George Varghese
      18maplsc02
      Department of South and Central Asian Studies

Student Council Archives